Biwak w lesie!

Home / Brak kategorii / Biwak w lesie!

Gdy chcemy skorzystać z dobroczynnego wpływu lasu na nasz organizm, możemy udać się na spacer, jednak gdy to dla nas za mało i chcemy spędzić tam więcej czasu zawsze możemy wybrać się na biwak!


Czy można rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego, a poza nimi jest prawnie zabronione. Oprócz istniejących tzw. miejsc biwakowania, pól biwakowych i kempingów, gdzie biwakowanie jest legalne, pod koniec 2019 r. wyznaczono dodatkowo 41 obszarów pilotażowych dla osób uprawiających takie aktywności jak bushcraft czy surwiwal.


Czy można rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz wodległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscamiwyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca,gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy, może być to np. przy miejscachbiwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych iharcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osobymonitorujące zagrożenie pożarowe lasu. Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznejprzygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscachwyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze stronyinternetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście zpracownikami nadleśnictwa.


Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę najego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciupasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ogniskokamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można gorozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie możeprzekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowegougaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy jedokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlącychsię głowni.


Czy można na ognisko zebrać chrust leżący w lesie?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.


Informacje, gdzie można znaleźć dokładne dane geograficzne obszarów znajdują się także na stronach nadleśnictw w zakładce Turystyka/ Program „Zanocuj w lesie”.

Informacje, gdzie można znaleźć dokładne dane geograficzne obszarów znajdziecie w tych miejscach:


Mapa Banku Danych o Lasach (BDL) na stronie:
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy


W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary pilotażowe.


Poza tym biwakowanie dopuszczone jest od 1 maja 2021 r. na obszarach wyznaczonych w ramach Programu „Zanocuj w lesie” na terenie 425 nadleśnictw. W ramach Programu istnieje 46 obszarów (fragmenty Leśnych Kompleksów Promocyjnych).

Więcej informacji na temat pilotażu oraz regulamin tych miejsc można uzyskać tu: www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pilotaz-bushcraft-i-survival/lista-obszarow-pilotazowych. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników www.czaswlas.pl.